J. Olekas: „Turime išsaugoti apdulkintojų rūšių įvairovę“ (plenarinė sesija)
Juozas Olekas

Juozas Olekas

Europos Parlamento narys

Juozas Olekas

Juozas Olekas

Europos Parlamento narys

J. Olekas: „Turime išsaugoti apdulkintojų rūšių įvairovę“ (plenarinė sesija)

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

ES turi veiksmingiau mažinti pesticidų naudojimą ir daugiau investuoti į tyrimus, kad būtų apsaugotos bitės ir kiti vabzdžiai apdulkintojai, įsitikinęs Europos Parlamentas (EP). Apdulkintojų apsauga bei mokslinių tyrimų svarba turi tapti naujo dešimtmečio prioritetais, teigė EP narys Juozas Olekas.

Europos Parlamento narys Juozas Olekas plenarinėje sesijoje Strasbūre
Juozas OLEKAS in the EP in Strasbourg

Trečiadienį jis pritarė rezoliucijai, kurioje kritikuojama pernai birželį Europos Komisijos (EK) pristatyta iniciatyva dėl vabzdžių apdulkintojų apsaugos, nes ji nepakankamai apsaugo bites ir kitus augalus apdulkinančius vabzdžius nuo žemės paskirties pasikeitimo, buveinių praradimo, intensyvaus ūkininkavimo, klimato kaitos bei invazinių rūšių plitimo.

Europarlamentarai siūlo sugriežtinti tvaraus pesticidų naudojimo direktyvą bei skirti daugiau dėmesio pesticidų naudojimo mažinimui vertinant ES valstybių pažangą. Jie taip pat siekia, kad pesticidų mažinimas taptų esmine būsimos bendros ES žemės ūkio politikos dalimi. Kartu EP siūlo skirti daugiau lėšų bičių populiacijos mažėjimo priežasčių tyrimams, taip pat sukurti bičių kolonijų stebėjimo mechanizmus, kurie leistų įvertinti įgyvendinamų priemonių sėkmę.

2018 m. balandį ES visiškai uždraudė lauke naudoti imidaklopridą, klotianidiną ir tiametoksamą – neonikotinoidines veikliąsias medžiagas. Tiesa, kai kurios ES valstybės paskelbė apie laikinąsias išimtis, leidžiančias naudoti šias medžiagas. EP ragina išplėsti šį draudimą visiems neonikotinoidų pagrindu pagamintiems pesticidams.

Europos Komisijos duomenimis, vien tik ES apytiksliai 84 proc. pasėlių rūšių ir 78 proc. laukinių gėlių rūšių bent iš dalies priklauso nuo gyvūnų apdulkinimo. Tai sukuria iki 15 mlrd. eurų vertės žemės ūkio produkcijos per metus.

Balsavau už šią rezoliuciją nes bitės ir kiti apdulkintojai yra labai svarbūs mūsų ekosistemoms, maisto gamybai, o tai reiškia visuomenės ateičiai. Trys ketvirtadaliai viso maisto, kurį gaminame Europoje, priklauso nuo apdulkinimo, o apdulkintojai teikia labai svarbias ekosistemines paslaugas, kaip apdulkinimas, kenkėjų kontrolė, dirvožemio ir vandens kokybės išsaugojimas bei kraštovaizdžio estetika. Tyrimai parodė, kad dirvožemio našumas yra didesnis ten, kur yra apdulkintojų buveinės, todėl apdulkintojų apsaugojimo interesas tiesiogiai ir netiesiogiai yra visų Europiečių interesas – 84% augalų rūšių ir 76% maisto gamybos Europoje priklauso nuo vabzdžių atliekamo apdulkinimo bei iki 15 mlrd. Eur metinės ES žemės ūkio produkcijos gali būti tiesiogiai siejama su apdulkintojais.

Europai atėjo laikas pereiti prie ekologiškesnio žemės ūkio modelio ir tvaresnio pesticidų naudojimo. Priimdami šią rezoliuciją pabrėžiame, kad mūsų pareiga yra išsaugoti apdulkintojų rūšių įvairovę Žemėje ir raginame Komisiją patvirtinti tik tuos strateginius planus, kuriuose į šį veiksnį yra tinkamai atsižvelgiama taikant atitinkamas paramos sąlygas ir ekologines sistemas pagal pirmąjį ramstį. Taip pat, turime atsigręžti į mokslą ir remti ekologines inovacijas žemės ūkio srityje, skatinti mokslininkų bendradarbiavimą, siekiant paremti nekenksmingų pesticidų, kurie nekenkia apdulkintojams, kūrimą.

Europos Parlamento narys Juozas Olekas

Daugiau naujienų:

Politinių kalinių padėtis Baltarusijoje

Baltarusijos diktatūra naikina laisvai mąstančius žmones. Europos Parlamente šią savaitę aptarėme dramatišką politinių kalinių padėtį Baltarusijoje. Diskutavome, kokių tolesnių veiksmų gali imtis

EP pristatyti Lietuvos dailininkų darbai

Atstovaudamas Lietuvai Europos Parlamente jaučiu pareigą pristatyti Europai Lietuvos kultūrą bei meną. Šįkart surengti parodą Briuselyje, Europos Parlamento rūmuose, pakviečiau mūsų šalies

English version »

Mūsų svetainėje naudojame slapukus

Norėdami tęsti naršymą, patvirtinkite, kad sutinkate su slapukų rinkimu šioje svetainėje.