Natūraliai išvesti augalai ir jų sėklos neturėtų būti patentuojami - Juozas Olekas
Juozas Olekas

Juozas Olekas

Europos Parlamento narys

Juozas Olekas

Juozas Olekas

Europos Parlamento narys

Natūraliai išvesti augalai ir jų sėklos neturėtų būti patentuojami

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Viskas prasidėjo nuo raukšlėto pomidoro. 2015 m. Europos patentų tarnyba išdavė patentą naujai pomidorų veislei, kuri puikiai tinka kečupui gaminti. Ji buvo išvesta taikant tik biologinius procesus, taigi pomidorai nebuvo genetiškai modifikuoti. Šis sprendimas netrukus sulaukė reakcijos – nepritariantys kampanijos dalyviai apkaltino EPT gyvybės patentavimu. Tada tarnyba pakeitė savo politiką, tačiau byla pasiekė EPT apeliacinę komisiją. Diskusijos tęsiasi. Europos Parlamentas siekia užtikrinti, kad produktai, gauti pasitelkus biologinius procesus, nebūtų patentuojami.

Manome, kad galimybė be kliūčių naudotis augaline medžiaga yra būtina siekiant stiprinti Europos augalų veisimo sektoriaus ir ūkininkų gebėjimus kurti naujoves, taip pat užtikrinant genetinę mūsų pasėlių įvairovę. 

Patentuota augalo medžiaga galbūt teikia pranašumo saugaus maisto gamybai, bet patento savininkas gali nesuteikti licencijos tokios medžiagos naudojimui kuriant kitas naujas augalų veisles.

Tokios nuostatos netaikomos suteikiant augalų veislėms teisinę apsaugą, kai jos gali būti naudojamos tolimesnei selekcijai, jas vis tobulinant.

Selekcininkai nenori būti priklausomi nuo patento savininko, kai tai susiję su patentuotu augalu – išradimu.

EP plenarinėje sesijoje Strasbūre sakė socialdemokratas J. Olekas

Europos Parlamento nariai nori, kad visos Europos Sąjungos ūkininkai turėtų galimybių kurti naujoves – tai ypač svarbu klimato krizės akivaizdoje. Išvedant naujas augalų rūšis, skatinama genetinė įvairovė. Kiekvienais metais atsiranda naujų augalų ligų ir epidemijų, todėl mums reikia išvesti naujas maistinių augalų kultūras, kurios būtų atsparios tokioms ligoms ir epidemijoms. Jei leisime jas patentuoti, tai kliudys naujovėms ir plėtrai. Manau, kad tai kelia didelę riziką maisto tiekimui visame pasaulyje.Europarlamentarai tvirtina, kad nuo tokių patentų labiausiai nukentėtų smulkieji gamintojai. Parlamentas taip pat sako, jog leidimas įmonėms patentuoti tam tikras maisto produktų rūšis sukuria monopoliją, o tai, savo ruožtu, gali didinti maisto kainas visoje ES.

Daugiau naujienų:

Pranešimas Europos Parlamento nariams

Prieš dvejus metus, rugpjūčio 9 dieną, Baltarusijoje įvyko suklastoti prezidento rinkimai. Po jų prasidėjo Baltarusijos piliečių pasipriešinimas diktatūrai. Žmonės tikėjosi pokyčių, noriai

Susitikimas su Svetlana Tichanovskaja

Savaitgalį teko dalyvauti susitikime su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja ir jos bendražygiais. Kalbėjomės apie sunkėjančią opozicijos ir apskritai demokratinės visuomenės padėtį

English version »

Mūsų svetainėje naudojame slapukus

Norėdami tęsti naršymą, patvirtinkite, kad sutinkate su slapukų rinkimu šioje svetainėje.